Dílna, kde vznikají prezentace
Věděli jste, že poprvé v historii klesla důvěra mladých v demokracii pod 50%? Že u nás vznikla jediná komunita “Architektky” sdružující ženy ve stavebnictví s více jak 900 členkami. Já to nevěděl a když k. tomu například projekt EnterZone přidal diskusi, že 80% lidí chodí do práce, protože musí, jen jsem vykuleně zíral. Poslouchal jsem dál prezentace projektů letošního běhu programu 321 dílna a hltal jejich prezentace.
Součástí rozvoje projektu je taky dovednost nadchnout další lidi pro myšlenku. Prezentuje se neustále. Na začátku se vysvětluje smysl se zapojit, dělají se rozhovory, prodává se, získávají se první klienti a někdy se získává i investice. Probrali jsme tipy a triky jak na správnou prezentaci a můžeme vypíchnout pár důležitých oblastí.
1) Vidět úspěchy a náležitě je prodat
Obzvlášť pokud je projekt v počátečních fázích může nám přijít obtížné úspěchy identifikovat. Vždyť nemáme obrovský obrat, známé jméno v referencích a nedosáhli jsme ještě velkého milníku. Není to však o tom mít vše nejlepší a největší. Jde o dílčí úspěchy, které jsou důležité pro vás.
Projekt “Městské parlamenty” (cedu.cz) má velké zkušenosti v podpoře občanství u mladých v rámci školních parlamentů. Nyní posunují projekt dál. Ve chvíli, kdy přidali důkaz jak se mladí aktivně podíleli na vzniku “workout” hřiště na Praze 10, je jasné, že to bude fungovat.
Obecně u prezentací myšlenek hledáme důkaz, že to je životaschopná myšlenka, která má potenciál reálně něco měnit a mít dopad. Hledáme tedy jakoukoliv validaci a ujištění, že to bude pecka a bude to fungovat tak, jak říkáme. Čím to tedy podložíte? Kluci z Mentor2Mentee propojující studenty s mentory z praxe vedli mnoho diskusí s mentory a to je velmi hodnotné samo o sobě.
Projekt Skutečně zdravá škola slibuje, že dokáže navýšit rozpočet na rozvoj regionu o stovky milionů korun. Potřebuji důkaz. A ve chvíli, kdy Karolína dodává, že je to ověřený program na 400 školách ve 14 krajích České republiky a další úspěchy, ihned věřím, že je to skvělý projekt s obrovským dopadem.
Přidávejte vše, co se vám povedlo. Například v osobním životě a má to spojitost s projektem. Uveďte, že jste se reálně bavili s lidmi a ti o to mají zájem. Nevadí, že nemáte ještě co dodat, ale víte, že jste na správné cestě. Je třeba dílčí úspěch vidět a potom ho s velkou mírou detailu prezentovat.
2) Jako jediní na světě
Identifikujte to svoje místo na světě. To vaše, které vám nikdo nemůže sebrat a nemůže ho okopírovat. Musel by totiž okopírovat i vás a vaše příběhy se vším všudy. Důležité je vidět svou jedinečnost a nezapomenout ji v prezentacích zmiňovat. A to klidně i víckrát, aby si publikum opravdu uvědomilo, že nyní mají šanci vidět něco nového a zajímavého.
Projekt Koupro se vrhá do oblasti sdílené ekonomiky a jako jediní propojují možnost vaše nepoužívané věci půjčovat, ale i rovnou prodávat.
Vašek a David z projektu Exterieristi zase jako jediní nabízí návrh a realizaci venkovního vzdělávacího prostoru na míru a se zapojením škol. To bylo krásně doplněno jejich prezentací, kterou točili v exteriéru. Online prezentace byla i tímto velmi zapamatovatelná.
Vždy zkuste najít tu vaši jedinečnost, která vystupuje z řady a stojí za pozornost. Až takovou najdete, podpoří to. i vaši hrdost na projekt samotný. Jednoduchá metoda je, že si zkrátka zkusíte doplnit větu “Jako jediní na světě…”, nebo “Na rozdíl od konkurence, …”. Zkuste to.
3) Připravte si hlavní a dílčí sdělení prezentace
Od nových sousedů se ozývá křik, pláč, divné zvuky. Tímto začala Miriam svou prezentaci. Zmínila silný přiběh o tom, jak jejich Leadership Akademie pomáhá neziskovým organizacím, které mimo jiné řeší i domácí násilí. Díky silnému prožitku věřím, že na prezentaci jen tak nezapomenu.
O tom příběhy přesně jsou. Jsou nástrojem, jak do nás skrz emoce něco otisknout. Dělají z prezentací nezapomenutelné zážitky. Přiznejme si to, v osobním. životě střílíme jeden příběh za druhým. Jednu vtipnou historku, střídá jiné vyprávění. Tam to umíme. Přejdeme-li však do oficiálnější roviny, do. pracovních prezentací. Na příběhy zapomeneme a to je chyba. Vraťte je tam, ony tam patří. Musí tam být.
Prázdninová škola Lipnice, která se zabývá zážitkovou pedagogikou od roku 1977 uvedla svůj nový program třemi příběhy. Příběh dcery, absolventky pedagogické fakulty, příběh bratra a také zástupce ředitele školy. Ty se doopravdy staly a iniciovaly rozvoj nového produktu.
Příběhy dávají prezentaci potřebnou autenticitu, lépe nás vtáhnou do děje a umožní navázat vztah s řečníkem. Poslouchají se sami, obzvlášť, když se týkají něčeho, co je i nám blízké.
Projekt Výdejna chutí propojuje zemědělce a zákazníky, kteří si potrpí na kvalitní potraviny s chutí jako bychom si je zrovna utrhly ze stromu. Nyní jdou s projektem do online prostředí a když přímo v prezentaci ukázala Vraťka velké granátové jablko od zemědělce Antonese z Řecka, všichni v publiku by zrovna také chtěli ochutnat.
Když se nám toto podaří do prezentací dostat, pak s nimi budeme nejen slavit úspěchy, ale také nás začnou více bavit.
Všichni účastníci online programu zlepšení prezentací mě jistě krátkodobě nesnášeli. Vím však, že dlouhodobě to snad otočím a veškerá tvrdá práce se zúročí. Dělám si z toho legraci. Přiznejme si ale, že nejsme obecně zvyklí brát neustálou tvorbu verzí prezentace jako samozřejmost. Natáčení se na video a opakovaně nahrávky analyzovat a dělat další pokusy.
Všichni byli v tomto však naprosto neuvěřitelní. V dobrém. Mnohokrát zkoušeli, nahrávali a prezentovali. To je přesně vlastnost, která dělá z lidí profesionální řečníky. Výsledky na začátku a na konci programu byly nebe a dudy.
Projekty, které chtějí měnit svět mají speciální kouzlo. Mají energii, kterou do nich vkládají jejich tvůrci, zakladatelé a podporovatelé. Lidé, kteří žijí smyslem projektu a podnikají kroky, aby dosáhli vize. To vše s obří mírou entusiasmu a energie. Musím přiznat, že se v programu sešla velmi silná skupina, kde byl cítit obrovský tah na branku. Usínám v klidu, protože vím, že se svět zase o kousek nakloní k lepšímu.