Řekni jim, že ženy prezentují lépe!

Řekni jim, že ženy prezentují lépe!

Tento příspěvek je vzpomínkou a připomínkou na staré dobré konferenční časy. Na soutěže jako “Women startup competition 2018 & 2019”. Ač přeposílám tento blog znovu, tipy pro přípravu pitch prezentací jsou věčné 🙂

Většinou mám větší trému než samotní řečníci, v případě, že je na dané prezentace sám připravuji. Stojím v publiku a účastním se akce Women Startup Competition, kde ženy podnikatelky představují své společnosti. Byla to výborná událost s úžasnou atmosférou, s mnoha momenty smíchu, potlesku a jiskrami v oku všech zúčastněných.

Moje kamarádky Pavlína a Jana, které akci organizovaly společně s maďarským organizačním týmem v pražském prostoru ImpactHUB, mne požádaly, abych v krátkosti pověděl 5 nejdůležitějších zásad pro přípravu takové soutěžní prezentace.

Nežli jsem se ocitl na pódiu, kamarádka mne tajně nabádala a pokoušela se ovlivnit co povím: “Lukáši, dělej, řekni jim, že ženy samozřejmě lépe prezentují než muži!”

No, nemohu udělat až takovéto závěry, nicméně co mohu říct s naprostou jistotou v duši:

Ženy jsou bezesporu skvělé vypravěčky příběhů!

Od nepaměti. Vždy to tak bylo a domnívám se, že i bude. Jsou to ony, kdo tráví více času s dětmi a tudíž jim často povídají jak to v životě chodí. Moje babička nám vyprávěla pohádky (Krása nesmírná). Maminky to dělají také. A když si vzpomenu, jak se rodiče ptali mojí mladší sestry “Kde jsi byla?”, když přišla pozdě z oslavy přátel v rozveseleném stavu, sestra povídala také ty nejlepší příběhy, možná až pohádky 🙂

Pro přípravu sebe sama a dvouminutových prezentací, mějte prosím na paměti následující oblasti:

1) Připravte se a zbavte se všeho stresu

Jsou to pouze 2 zatracený minuty! Je to tak krátká doba do které rozhodně nedáte všechny informace, které byste si přáli. Je třeba si zvyknout na různé časové formáty a proto si zkuste jaké to je mít k dispozici 1 minutu, 2 minuty, 5 nebo deset.

Trénujte danou prezentaci velmi často, nahrajte se, přepiště si skript, zeptejte se ostatních na názor a toto stále dokola. Simulujte danou prezentaci co nejvěrněji a sehrajte si divadýlko. Promluvte s lidmi v publiku před vaším výstupem, zamyslete se, co vás nejvíce znervózňuje a snažte se tomu předejít jednou provždy!

Zlepšení, kterého účastnice dosáhly pouze přes noc, bylo pozoruhodné. Nyní si představte, že by měly na přípravu 2 týdny, nebo měsíc v předstihu. Celá událost by byla ještě grandióznější!

2) Na prvním dojmu záleží

Je to o celkovém prožitku a dojmu, který tvoříte již ve chvíli, kdy vstoupíte před lidi. Berte v potaz, že lidé vás podporují, nikoliv že primárně přišli hodnotit, jak jste, nebo nejste dobrým řečníkem. Jaký pocit v nich následně vyvoláte je pouze ve “vašich rukách”!

Využijte příležitost, udělejte drama, ukažte něco reálného, získejte pozornost, usmívejte se, žijte svým tématem, udržujte oční kontakt, nespěchejte, povězte příběh a sami věřte všemu, co říkáte.

Vemte s sebou něco ukázat. Něco autentického, originálního. Stanete se zapamatovatelnými a show zůstane v paměti.

3) Připravte si hlavní a dílčí sdělení prezentace

Běžte znovu k prezentaci a ujistěte se v hlavních bodech, které potřebujete vypíchnout. Uvidíte, že když si sepíšete sekvenci hlavních myšlenek a přečtete nahlas jen tyto, celá prezentace dostane smysl a najednou máte obsah tak na jednu minutu. Následně vám zbývá druhá minuta, kterou můžete využít na příběhy, informace a nebo jen na mlčení 🙂

Mějte jasno v tom, co chcete předat publiku, dejte jim jednu větu, kterou mohou předávat dál. Vždy skončete pozitivně a razantně s informací, která vám dává pevnou půdu pod nohama.

Díky tomuto se naučíte prezentovat nezávisle na časových restrikcích. 20 sekund ve výtahu, 10 minut nebo 1 hodina, zvládnete vše.

4) Jedna myšlenka na snímek, jedna myšlenka v jednom okamžiku

Máme tendenci stále recyklovat prezentace. Problém je v tom, že najednou máme soubor PowerPointu na akci, kde hovoříme se slidy, které ale byly určené pro zasílání e-mailem. To je problém. Výsledkem je následně mnoho textu na slidech a velmi zmatený posluchač. Vraťe se znovu ke své prezentaci a promyslete, zda vám vizuální stránka bude spíš pomáhat, nebo “házet klacky pod nohy”.

Zjednodušte to pro posluchače, rozdělte obsah a text chytře, krok po kroku, nenuťte lidi přemýšlet o věcech, které jsou jim k ničemu v daný okamžik, podpořte své sdělení vizuálně, vyjádřete obrázkem emoce, které chcete v lidech probudit.

Zlaté pravidlo je mít jedno sdělení na jednom snímku prezentace. Ne víc, ne míň. Když máte velké nutkání zanechat odrážky, rozanimujte je aspoň postupně, aby byla v každém okamžika vidět pouze ta, o které je řeč.

5) Save time and always close with the call to action

Dobré zacílení prezentace je alfou omegou. Musíte vědět, zda jste přišli vyhrát soutěž, seznámit se s investory nebo jen pobavit lidi. Pokud zůstanete věrni dosažení vytyčeného cíle a vyzvete posluchače k náležitému dalšímu kroku, zvýšíte své šance, že ho někdo doopravdy podnikne.

Zanalyzujte si, co chtějí posluchači opravdu slyšet a přestaňte marnit čas tím, co je nezajímá. Opakujte pouze věci, na kterých záleží. Když vám nezbývá čas, věnujte se shrnutí, nikoliv zrychlení vašeho projevu. Vybízejte posluchače k následným akcím. Jen tak s něčím pohnete.

Pamatujete si situace, kdy jste skončili svůj proslov a cítili, že něco není v pořádku? Že to nebylo ukončeno dobře? S velkou pravděpodobností to tak cítili i ostatní. Proto se soustřeďte na to, aby po vás zůstala v místnosti jen dobrá atmosféra, dobrá energie a úsměv na tvářích.

Nejdůležitějším však zůstává, abyste neotáleli a šli tvořit “věci”. Budujte vztahy, firmy, produkty, zůstaňte pozitivní a užívejte si “proces”! A… říkejte o tom dalším lidem! 😀

Edit: Už aby byly opět offline akce 🙂

LUKAS HRDLICKA

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nákupní košík